top of page

פוסט נבחר

כוחה של החלטה


אחד הגורמים המשמעותיים ביותר לכך שאנשים נוטים "לברוח" מאתגר ההתפתחות האישית ובוחרים להמשיך להתנהל באותה הצורה שוב ושוב, לקבל את אותן התוצאות, להאשים את כל העולם בכך ולהתלונן, הוא חוסר הוודאות וחוסר בכלים המאפשרים קבלת החלטות בתחום האישי.

בכל פעם בה אנחנו רוצים לקבל החלטה לגבי הדרך בה אנחנו מתנהלים ופועלים מתוך כוונה כנה לייצר שינוי, אנו זוכים לפגוש את עצמנו שוב. ובדומה לשיחות רבות עם בן זוג מוכר, שמטרתן ללבן עניינים בוערים, שבים בפגישה וצפים כל גורמי הכשל, חוסר האמינות, ההבטחות שלא מומשו, האשמות הדדיות והשיפוט העצמי. כך שהחוויה הכללית ממפגשים אלו היא כצפוי, שהדיון אינו מקדם. התחושה היא לרוב שלילית ומסתכמת בהרגשה פנימית שעוד מאותו הסוג אנחנו לא רוצים.

במצבים אלו מתחיל להתנהל ממש דו שיח פנימי לגבי הצעד הבא שעלינו לנקוט. כך זה כשאנו רוצים לדוגמא להפסיק לעשן, לרדת במשקל או לעסוק בפעילות ספורטיבית. התלבטויות דומות קיימות גם לגבי שינויים רצויים בתחום העסקי ובתחום מערכות היחסים.

חוסר הנוחות הזה, שמתפתח במהלך השיחה הפנימית, מלווה אותנו גם כשאנו שנמצאים ברמת מודעות בסיסית קרי מתעסקים בתוצאות עצמן כגון ירידה של חמישה עשר קילוגרם או בילוי של חצי שעה זמן איכות עם הילדים כל יום, וגם כאשר רמת המודעות שלנו היא גבוהה וכבר מבינים את ה"למה" שלנו ומדוע חשוב לנו להשיג את המטרות והיעדים שהצבנו לעצמנו.

הבעד והנגד נערמים אז על כפות המאזניים. רוצים ולא רוצים כאחד. התחושות המלוות הן חזקות מאוד, גם ברמה הרגשית וגם ברמה הפיזית. ההתלבטות גורמת להרגשה שהיא דומה לפעמים להליכה מול רוח חזקה ומאבק בחבלי קסם המרתקים אותנו למקומנו ואינם נותנים לזוז.

אך המהותית מכל היא העובדה שאנו מטילים ספק לגבי נכונות הדבר שברצוננו לקיים כך שהשאלה המרכזית שאנו שואלים את עצמנו באותם הרגעים היא לגבי הרלוונטיות שלו בזמן הנוכחי.

הראיה לכך היא העובדה שאנו אף שוקלים לעתים, תוך כדי דיון, לסגת מההחלטה שרוצים לקבל, לוותר לעצמנו ולתקף אותה רק במועד מאוחר יותר.

סופו של דבר הוא שאנו לרוב מדשדשים, דורכים במקום ולא מתקדמים. מתייסרים על חוסר ההצלחה שלנו לבצע ומורידים עוד נקודה בסרגל הערך העצמי.

הריטואל חוזר על עצמו פעמים רבות תוך תהליך של שחיקה מתמדת ונדמה שאת מעגל הקסמים הזה קשה עד בלתי אפשרי לפרוץ.

אך לא כך הוא הדבר. למעשה, המפתח לפתרון נעוץ בהבנה של משמעות קבלת ההחלטות עבורנו, כאשר הפירוש האמתי של קבלת החלטה הוא בירור והבנת כל המחירים והתוצאות המצופות, ביטול כל האופציות האחרות תוך התחייבות עצמית לנוע רק בכוון אחד - קדימה.

ניתנן להמשיל זאת לבחירה של דרך אחת כאשר מגיעים לצומת דרכים. אכן, אפשר להתחרט ולבחור בדרך אחרת, אם מסתבר בדיעבד שקיבלנו החלטה שגויה. עדיין, כל בחירה מבטלת את האופציה ללכת בדרכים האחרות ומחייבת אותנו לנוע במסלול אחד, נתון ומוגדר.

ביצוע של החלטה במובן זה הוא חשוב ביותר שכן ההחלטה היא זו שמעבירה אותנו ממישור ההתלבטות אל מישור ההתמודדות.

כאשר קיבלנו על עצמנו את ההחלטה לפסוע בדרך מסוימת ולהתמיד בהליכה בה ויהי מה, מסתיימת ההתלבטות לגבי הבחירה באחת והקושי הופך להיות קשור רק לאתגרים שבדרך.

קבלת החלטה כזו היא ששוברת את מעגל הקסמים, מפסיקה את המלחמה הפנימית ואת סגאת הייסורים הכרוכים בהתלבטות. מסייעת לנו לפרוץ קדימה ומשאירה אותנו במקום של שקט פנימי, פוקוס ובהירות. היא גם זו העוזרת להפנות את כל האנרגיות המבוזבזות לטובת ההתמודדויות הצפויות לנו בדרך ו…כן, גם מפתחת אותנו ברמה האישית.

קרא עוד

Comments


סינון לפי נושאים
פוסטים אחרונים
bottom of page