top of page

פוסט נבחר

עושים שינוי


אכן, מגיע רגע בו אנחנו מחליטים שרוצים בשינוי. זוהי לכשעצמה כבר אמירה ממקום של מודעת גבוהה ומתוך כוונה להפסיק להתנהל בחיים בחוסר בקרה. להתחיל ולנהל את עצמנו בתוך הסיטואציות מתוך תקווה שהשינוי יביא בסופו של דבר לתוצאות שונות וטובות יותר.

שינוי שתכליתו, כפי שדובר לא פעם, הוא החלפת פרדיגמה, תפיסת חיים או סיפור פנימי תוך ביצוע של פעולות שונות מאלו שעשינו עד היום.

הציפיה שלנו בהרבה מובנים היא שהשינוי יהווה מטרה מוגדרת ובאמת בכדי להשיג אותו אנחנו קובעים אותו כמטרת SMART. ספציפי, מדיד, בר השגה, ראלי עבורנו, ותחום בזמן. ולאחר שסימנו מתווה ברור כאמור, אנחנו מתחילים בתהליך מובנה להשגתו.

ובכל זאת, קורה לא פעם שאנו עושים כל מה שחשבנו שנדרש אך השינוי לא מגיע, היעד לא מושג. מדדי הבקרה שקבענו מודיעים לנו חד משמעית שאנחנו עדין לא שם. או שלחלופין רגע אחרי שהשגנו אותו מתרחשת חזרה לאחור, דעיכה, נפילה המערערת את ביטחוננו ופוגמת בתחושת הערך העצמי.


דוגמא טובה לכך יכולה להיות דיאטה חדשה או פעילות ספורטיבית שבחרנו במטרה לשפר את איכות חיינו. אנחנו פועלים תקופת זמן אך המשקל ממאן לרדת, נראה כקבוע. אנחנו לא מצליחים להנות באמת מהפעילות הספורטיבית שבחרנו לעשות וגם תחושת המסוגלות לא ממריאה שחקים. התחושה הכללית היא של תקיעות, של פול גז בניוטרל או של קושי גדול לשמור על משקל קבוע ואורח חיים בריא.

הסיבה לכך, בניגוד למה שאולי הנטייה שלנו לחשוב, היא לא העובדה שבחרנו בדרך שגויה בכדי להשיג את השינוי או שאנחנו פועלים באופן שגוי. היא נובעת למעשה מחוסר מודעות לגבי שני גורמים עיקריים, שאם נבין ונפנים אותם, נוכל להחליף את התפישה שלנו, להשלים ולשמור על תהליך השינוי כמצופה.

העיקרון הראשון הוא ששינוי דורש הסתגלות וכיוונן. בדרך כלל, כאשר נבחר בדרך מסוימת להשגת השינוי, תהה זו שיטה כללית, תכנית עבודה או מתווה שפותח בצורה כזאת שיתאים לחלק הגדול ביותר שאפשר מכלל האוכלוסייה. ראו דוגמת הדיאטה או תכנית אימונים שהעלנו באינטרנט.

עדין אנחנו לא כמו כולם. ודיאטה שמתאימה לאחד לא בהכרח מתאימה לאחר וסולם מאמצים גנרי לא לוקח בחשבון את כל המדדים הפיזיולוגים הספציפיים שלנו.


ואכן בכדי להגיע לתוצאות הרצויות לנו נדרשת התאמה מדויקת של התוכנית עבורנו תוך מתן אפשרות לעצמנו להסתגל לשינויים. צריך לבצע כיוונון עדין תוך שמירה על הדברים שעובדים ושינוי מתמיד של הגורמים המפריעים (תוך פיקוח של מומחה) כך שלאט לאט נתכנס לשיטה שהיא מותאמת בצורה הטובה ביותר עבורנו.

העיקרון השני הוא שכל דבר ביקום שואף להימצא באנרגיה נמוכה ככל שניתן ובהשאלה לחיים השאיפה הטבעית שלנו היא להתנהל תוך מציאת הנתיב הדורש מאיתנו מינימום אנרגיה בכדי להתקדם.

עקרון זה מנוגד למעשה לרעיון יצירת השינוי בו הכוונה היא להשקיע אנרגיה, לצאת מאזור הנוחות ולפעול תוך התגברות על אתגרים חדשים.


התהליך שאנו חווים דומה להתנהגות של כדור מתכת בתוך קערה. במצבו הטבעי ישאף לנוח בתחתית וגם אם נגלגל אותו אל שפת הקערה ונרפה, בסופו של דבר, לאחר שינוע מצד לצד מספר פעמים ישאף לחזור ולנוח בתחתית.

כלומר, בכדי לשמור על התנועה של הכדור, על הגובה שלו נצטרך להשקיע אנרגיה בצורה קבועה ומתמשכת. וכך בדיוק הדבר כאשר מדובר בשמירה על שינוי שאנו חפצים בו. אנו צריכים להשקיע אנרגיה קבועה ולהמשיך לפעול ללא הפסק במטרה לשמור על ההישגים בחיינו.

כאשר אנו מודעים ומבצעים את שני העקרונות בקפידה אנו מגדילים משמעותית את היכולת שלנו להגיע לעשייה מתוך תחושה והוויה של הנאה. זכרו שתכנית טובה אין תפקידה להבטיח לנו בהכרח הצלחה. מטרתה האחת היא להגדיל למקסימום את הסיכוי שלנו להצליח.

קרא עוד

Comments


סינון לפי נושאים
פוסטים אחרונים
bottom of page